YUKARI

Aile Eğitim Programı Formatör Eğitimi Başladı

Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan ve ailelerin sorun çözme kapasitelerini artırmaya yönelik koruyucu ve önleyici bir sosyal politika hedefi olan Aile Eğitim Programı (AEP)’nın daha fazla aileye ulaşması ve yaygınlaştırılması amacıyla planlanan AEP Formatör Eğitimi başladı.

İlki 2012 Aralık ayında yapılan eğitimde 136 kişi formatör olmaya hak kazanmıştı. Aile Eğitim Programı’nın illerde tanıtım ve organizasyon çalışmaları ile eğitici eğitimlerini yürüten, AEP konusunda uzmanlaşmış kişi olan formatörlerimizinen az üç formatörle açılabilen eğitici eğitimlerinin gerçekleştirilebilmesi ve artan eğitimci sayısı ile yaygınlaştırmanın hızlandırılabilmesi için ihtiyacı bulunan illere yönelik sadece Bakanlığımız Taşra Teşkilatında görev yapan personelin katıldığı yeni bir formatör eğitimi yapılması gerekliliği gündeme gelmiştir.

21-28 Nisan 2017 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşen eğitime eğitim bilimleri, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik, çocuk gelişimi, sosyal hizmet ve sosyoloji bölümlerinden meslek elemanlarımız katıldı.

Programın açılışı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ebubekir ŞAHİN, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir ABDUŞOĞLU, Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN ve Antalya İl Müdürü Abdullah Çalışkan katılımlarıyla gerçekleşti.

Programda konuşma yapan Müsteşarımız Sayın Ebubekir ŞAHİN eğitimin toplumun en önemli ihtiyacı olduğunu belirtti. Aile Eğitim Programından bahseden ŞAHİN, Aile Eğitim Programı’nın hazırlanmasında ciddi bir emek olduğunu, eğitimde kullanılan kaynakların çok değerli olduğunu ve AEP için çok olumlu geribildirimler yapıldığını söyledi. Sekiz gün sürecek bu yoğun programda emek verecek akademisyen, formatör ve eğiticilerle birlikte formatör adaylarına teşekkür eden müsteşarımız “Eğitiminizi alıp, bunu halka yine layıkıyla ileteceğinizden ve bu eğitimleri titizlikle vereceğinizden eminim, sizlere güveniyorum ve başarılar diliyorum” dedi.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcı Abdulkadir ABDUŞOĞLU yaptığı açılış konuşmasında Aile Eğitim Programı’nın yapısından bahsederek formatör ve eğiticilerimiz tarafından bugüne kadar 570 binin üzerinde kişiye bu eğitimin verildiğini söyledi. “Sizlerin bu işi sahiplenerek yapacağınız eğitici eğitimleri ile takipçi olmanızı ve özveri ile çalışmanızı bekliyorum, hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Eğitim, Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN’ in “AEP’ in Yapısı ve AEP Formatörlüğü” konusunda yaptığı sunum ile devam etti.

Teknik dersleri vermek üzere, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Engin DENİZ,İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Ayşe Esra İŞMENGAZİOĞLU,Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nden Doç. Dr. Müdriye YILDIZ BIÇAKÇI,Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Azize Nilgün CANEL,Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Mustafa OTRAR, Atılım Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Kürşad DEMİRUTKU,Gazi üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı Başkanlığı’ndan Yrd. Doç. Dr. Sevil BÜYÜKALAN FİLİZ eğitimde yer alacaktır.

Alan dersleri ise Kocaeli Formatörü Ümran KAYAOĞLU CEYHAN, İzmir Formatörü Asiye Pervin KAYA URAL, İstanbul Formatörleri Berat TAŞBAŞI ve Binnaz Burcu ÖZATMAN, Ankara Formatörü Sibel DANIŞMAN UZBİLEK tarafından verilecek ve program Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Dairesinde görev yapan Psikolog Binay Bilge ANNAK ve Programcı Gamze IŞIK tarafından verilecek eğitimlerle devam edecektir.

79 ilden 140 meslek elemanımızın katıldığı eğitim yaklaşık 30’ar kişilik beş ayrı sınıfta gerçekleştirilmektedir. Sekiz gün boyunca devam edecek olan eğitimin sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanacaklardır.

IMG_3577 IMG_3581 IMG_3584 IMG_3591 IMG_3593 IMG_3607 IMG_3608