Haberler ve Duyurular

Sakarya’da Madde Kullanım Riski ve Madde Bağımlılığından Korunma Eğitimleri Düzenlendi

Toplumu tehdit eden uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele alanında yürütülen çalışmalar kapsamında Sakarya İli Uyuşturucu İle Mücadele İl Eylem Planı oluşturulmuş ve il bünyesindeki kamu kurum ve kuruluşları da eylem planı dâhilinde çeşitli çalışmalar yürütmektedir.
Sakarya İli Uyuşturucu İle Mücadele İl Eylem Planı kapsamında, Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak görev ve sorumluluk alanımızdaki hizmetler aracılığıyla bağımlılıkla mücadele konusunda bazı çalışmalar yürütülmektedir.
Bağımlı birey ve ailesine yönelik danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, sosyal ekonomik destek faaliyetleri, sosyal uyum ve topluma entegrasyon süreçlerinin yönetilmesi ve önleyici hizmet anlayışıyla Aile Eğitim Programı kapsamında farkındalık eğitimleri verilmesi Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar arasında yer almaktadır.
Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Aile Eğitim Programı (AEP) kapsamında Sakarya İli genelinde, kamu kurum ve kuruluşlarına, üniversite öğrencilerine, velilere ve vatandaşlara yönelik düzenlenen eğitimler devam etmektedir.
Madde Kullanım Riski ve Madde Bağımlılığından Korunma alanında 2017 yılı Ekim ayında AEP kapsamında 4 oturum eğitim düzenlenmiş ve toplamda 432 kişiye eğitim verilmiştir.


Sakarya’da 2017 Yılı Ekim Ayında Yapılan AEP Eğitimleri İle 814 Kişiye Ulaşılmıştır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Aile Eğitim Programı (AEP) kapsamında Sakarya İli genelinde, kamu kurum ve kuruluşlarına, üniversite öğrencilerine, velilere ve vatandaşlara yönelik düzenlenen eğitimler devam etmektedir.
Aile Eğitim Programı eğiticileri kendi uzmanlık alanlarında (Aile İçi iletişim, İktisat, Sağlık, Hukuk, Medya) eğitimler verirken, halkın bilinçlenmesine katkı sağlamaktadır.
Belirtilen alanlarda, farklı tarihler ve katılımcı gruplarına yönelik olarak AEP eğiticileri tarafından düzenlenen Aile İçi İletişim, Madde Kullanım Riski ve Madde Bağımlılığından Korunma, Öfke Kontrolü ve Stresle Başa Çıkma konularında düzenlenen toplam 10 oturum ile toplam 814 kişiye ulaşılmıştır.


Karaman’da 23-27 Ekim Tarihleri Arasında AEP Eğitici Eğitimi Düzenlendi

Karaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü AEP Formatörleri tarafından Aile Eğitim Programı Eğitici Eğitimi 23-27 Ekim 2017 tarihinde Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Konferans ve Eğitim salonunda düzenlenmiştir.
23 Eylül Pazartesi günü yapılan açılış töreninde İl Müdürü Servet TÜREGÜN tarafından AEP’in önemine vurgu yapmıştır.
Eğitici Eğitimi Programı’nda iktisat alanını KMÜ’ de öğretim görevlisi Yard. Doç Dr. İclal ÇÖĞÜRCÜ, sağlık alanını Ahmet Mete ve HYBRM’ nde görevli Dr. Erkan ZEYBEK, hukuk alanını Karaman SHM Müdür Vekili Hasan SİVRİKAYA, medya alanını Karaman Gündem Gazetesi sahibi Önder Kemal DEMİRKOLLU, AEP’ in genel yapısı ve diğer konuları AEP Formatörleri Sosyal Çalışmacı Latif DEMİREL ve Psikolog İsmail BAYRAM anlatmıştır.
Beş gün boyunca süren eğitim programına farklı farklı alanlarda uzmanlıkları bulunan 29 eğitici adayının tamamı katılım sağlamış ve eğitici eğitim sertifikasına sahip olmuştur.
AEP Eğitici Eğitiminin kapanış ve sertifika töreni İl Müdürü Servet TÜREGÜN’ ün katılımı ile düzenlenmiş olup düzenlenen törende sertifika almaya hak kazanmış katılımcıların sertifakaları ve teşekkür belgeleri verilmiştir.


Gaziantep’te “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” Kapsamında Yaygınlaştırma Toplantısı ve Eğitici Eğitimi Düzenlendi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi”nin beşinci toplantısı Gaziantep ilinde gerçekleştirildi. Gaziantep Vali Yardımcısı Adil Nas, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Taşkesti ve Gaziantep Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Yıldırım’ın açılış konuşmalarını yaptığı toplantı Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime Beder Şen’in proje sunumu ile devam etti.
Programda konuşan Gaziantep Vali Yardımcısı Adil NAS ailenin toplumun temelini oluşturduğunu vurgulayarak, toplumun sağlıklı olması için ailenin sağlıklı olması gerektiğini ifade etti. Ülkemizde ve toplumumuzda her alanda olan değişikliklerin aile yapısını da etkilediğini anlatan Nas toplumumuzda ataerkil aile yapısının son dönemlerde hızla değişerek çekirdek aile yapısına dönüştüğünü belirtti. Vali Yardımcısı Adil NAS sözlerini şöyle sürdürdü: “Boşanmaların çok ağır bir maliyeti var. Taraflara maliyeti var, özellikle çocuklara maliyeti var. Zaten yapılan araştırmalar suça karışmış çocukların ciddi bir kısmının bölünmüş ailelerden geldiğini göstermektedir. İşte bu tür olumsuzlukları en aza indirmek için birtakım faaliyetlerin yürütülmesi lazım. Bu faaliyetlerden birisi de işte bu evlilik öncesi eğitim programları. Bunları önemsiyoruz.”
Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İbrahim TAŞKESTİ boşanmaların dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de artış eğiliminde olduğuna dikkat çekti. Ülkemizde yıllık ortalama 600 bin civarında evlilik oluştuğunu buna karşın 200 bin civarında her yıl boşanma davaları açıldığını kaydeden TAŞKESTİ boşanmaların çoğunluğunun evliliğin ilk beş yılında gerçekleştiğini vurguladı.
Eğitim programının açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa YILDIRIM eşlerin oluşturdukları birlikteliklerin toplumu oluşturduğunu, insanlığın geleceğini oluşturduğunu bunun temel malzemesinin de büyük ölçüde eşler arasındaki, saygı ve birbirlerine duyulan güvenin olduğunu ifade etti. “Çünkü bu güven ailede hangi ölçüde tesis edilirse gelecek o ölçüde güçlü olacaktır. Ailenin olmadığı, ailenin korumadığı her birey kendisini güçsüz ve zayıf hissedecektir.” dedi.Sinop’ da AEP Kapsamında Eğitimler Düzenlenmiştir.

Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Evleri sitesinde Sosyal Çalışmacı olarak görev yapan İlknur Erdoğan ve Ceyda Demir tarafından 06.11.2017 tarihinde saat 18:00’da Kredi Yurtlar Kurumu Sinop Kız Yurdunda kalan Sinop Üniversitesi öğrencilerine yönelik, Evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirini daha iyi tanımaları, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri, birbirleriyle etkili iletişim kurma yollarını bulmaları ve evlilikte ortaya çıkabilecek olası sorunlarla nasıl başa çıkabileceklerine dair öngörü oluşturmalarını amaçlayan, Aile Eğitim Programı kapsamında (AEP) Evlilik Öncesi Eğitim programı düzenlendi. Eğitime 25 öğrenci katılmış olup; ”Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri, Aile Hukuku ve Evlilik ve Sağlık” konuları işlenmiştir.
Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Bağımlılıkla Mücadele için yine Sinop Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce eğitim düzenlendi.
07.11.2017 salı günü saat 18:00’da Sinop Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı Alaiye Yüksek Öğretim Erkek Yurdu toplantı salonunda gerçekleşen eğitim İl Müdür Yardımcısı ve Aile Eğitim Programı Eğiticisi (AEP) Harun KÖKSALAN tarafından verildi.
Bağımlılık ve bağımlılık yapıcı maddelerle mücadelede farkındalığını artırmak amacı ile yapılan eğitime Alaiye Erkek Yurdunda kalmakta olan öğrenciler 21 öğrenci katıldı.


Antalya’da AEP Eğitici Eğitimi Gerçekleştirildi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülmekte olan Aile Eğitim Programı kapsamında 23-27 Ekim 2017 tarihleri arasında Antalya İlinde 34 kişilik Eğitici Eğitimi yapılmıştır. Antalya İli Müftülüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Döşemealtı Belediyesi ve Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlarda görev yapan personel bu eğitime katılmıştır. Yapılan eğitim sonunda yapılan sınavda tüm katılımcılar başarılı olmuş ve sertifika almaya hak kazanmıştır. Aile Eğitim Programı Eğitici Eğitimi Antalya İli Formatörleri Nebahat YAKIŞIKLI, Gazi KOL ve Özgür AKÇAÖZ DÜVEN’in koordinesinde gerçekleştirilmiştir.


Kayseri İlinde 2017 Yılının İlk AEP Eğitici Eğitimi Gerçekleştirildi

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan Aile Eğitim Programı’nın (AEP) yaygınlaştırılması amacıyla, Kayseri İlinde gerekli çalışmalar hızla başlatılmış; bu doğrultuda formatör Uzm.Psikolog Sengül DURMUŞOĞLU tarafından 2017 yılının ilk eğitici eğitimi gerçekleştirilmiştir. 31.10.2017-03.11.2017 tarihleri arasında KAYSERİ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü meslek elemanlarına yönelik gerçekleştirilen eğitici eğitimi, sabah ve öğleden sonra 2 oturum olacak şekilde planlanarak 4 tam gün boyunca devam etmiştir.
31 Ekim Salı günü Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Eğitim Salonunda İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile açılışı yapılan programın, açılış konuşmasında Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sayın Nevzat ÖZER; İl Müdürlüğü olarak, Bakanlığımız eğitimlerine son derece önem verdiklerini, Eğitici Eğitimi alan herkesin yapacakları eğitimlerin yakından takip edileceğini ve bu anlamda personelimizi destekleyeceğini belirterek herkese başarılar dilediğini ifade etmiştir.
AEP Eğitici Eğitimi Programı kapsamında yer alan dersler; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden; İl Müdürü Sayın Nevzat ÖZER, Şube Müdürü Kadir YILMAZ, Hemşire Mehpare GUZEY, Erciyes Üniversitesi Öğretim Görevlilerinden Doç. Dr. Aylin Yonca GENÇOĞLU, Doç. Dr. Handan ZİNCİR, Kayseri Barosu Avukatlarından Av. Nilay ERASLAN, Gazeteci Muhabir Selma KARA ve AEP Formatörü Uzman Psikolog Sengül DURMUŞOĞLU tarafından verilmiştir.
4 gün sonunda eğitimlere devamlılık göstererek katılan ve sınavda başarılı olan 29 meslek elemanı AEP sertifikası alarak AEP Eğiticisi olmaya hak kazanmış, sertifikalar eğitim sonunda gerçekleştirilen bir törenle İl Müdürü Sayın Nevzat ÖZER tarafından eğiticilere takdim edilmiştir.


2017 Ekim Ayında Bingöl İlinde 670 Bireye AEP Kapsamında Eğitimler Verilmiştir

Ailelerin yaşam kalitelerini arttırmak ve toplumda sağlıklı ailelerin çoğalmasına katkıda bulunmak amacıyla Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Eğitim ailede başlar” ilkesinden hareketle hazırlanan Aile Eğitim Programı, bilgi çağının gereklerine uygun olarak ailelerin yaşam kalitesini arttırmaya dönük önemli bir adımdır. Koruyucu ve önleyici bir sosyal politika hedefi olarak önem kazanan Aile Eğitim Programı, bilimsel bilgi desteği ile aile mutluluğunu arttırmaya dönük bir hizmet hamlesidir.
Bu amaç doğrultusunda 2017 Ekim ayında Bingöl İl Müdürlüğüne bağlı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Eğitim ve Danışmanlık Birimince Bingöl merkez ve ilçelerimizde şu çalışmalar yapılmıştır;
1 merkez köy okulu, 4 Kur’an kursu ve merkezde 6 okulda toplam 492 bireye,
3 ilçe okulunda 178 bireye seminerler verilmiştir.
Bu eğitimler kapsamında katılım sağlayan bireylerin özel problemleri dinlenmiş, İl Müdürlüğünün vermiş olduğu hizmetler hakkında bilgi verilmiş ve birey, problemiyle ilgili gerekli birim ve meslek elemanına yönlendirilmiştir.


Iğdır’da AEP Kapsamında Eğitimler Verilmiştir

Iğdır Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Bilinçli Medya Kullanımı ve Sağlıklı Yaşama ve Hastalıklardan Korunma Modülüleri ile ilgili eğitimler düzenlenmiştir

ve Hastalıklardan Korunma Modülüleri ile ilgili eğitimler düzenlenmiştir


Diyarbakır’da 10-13 Ekim 2017 Tarihlerinde AEP Eğitici Eğitimi Düzenlendi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından uygulanmak üzere geliştirilen Aile Eğitim Programı Eğitici Eğitimi, Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce 10-13 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirildi.
Farklı alanlarda kamu hizmeti veren 40 kişinin katılımıyla düzenlenen AEP Eğitici Eğitimi Programı’nın açılış konuşmasını Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit AÇAR yapmıştır. 4 gün süren AEP Eğitici Eğitimi Programı sonrasında eğitime katılan tüm katılımcılar, düzenlenen sınavı başarı ile geçmiş ve Eğitici Sertifikası almaya hak kazanmıştır.


« Sayfa 1, 2, 3 ... 87, »